Kontaky-modul

Chcete-li žádat o evropské finance, čeká vás opravdu hodně práce. Musíte si vyhledat příslušné ministerstvo, které má na starosti danou oblast. Musíte si počkat na správnou výzvu, do které váš projekt zapadne. Musíte si nastudovat obsáhlou dokumentaci a sepsat vyčerpávající žádost o podporu. Nebo se obrátíte na svou místní MASku v případě, že má schválenou strategii. Do středního Polabí přišla poslední listopadový pátek opravdu výborná zpráva. Strategie MAS – Střední Polabí byla po třech letech intenzivní práce schválena. Brzy se budou rozdělovat peníze.


Schválená strategie znamená pro střední Polabí 78 milionů navíc, které se v následujících letech rozdělí prostřednictvím místních výzev. První výzvy budou vyhlášeny už na začátku roku 2018, další budou následovat v průběhu roku i v roce 2019. Podpořena bude například výstavba cyklotras, rekonstrukce cyklostezek, výstavba a provoz komunitních center, rekonstrukce škol a školek nebo výstavba a provoz sociálních podniků. Další peníze půjdou do zemědělství, do nezemědělského podnikání a na podporu místních výrobků. Úplně první výzva je plánovaná na leden 2018 a bude zaměřená na podporu příměstských táborů a školního klubu.


Každá Místní akční skupina (zkráceně MASka) působí na přesně vymezeném území, pro které vyblokuje peníze z evropských fondů. Do regionu MAS – Střední Polabí spadá 16 obcí, mezi nimi i města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a Čelákovice. Po schválení velmi podrobné strategie, čítající stovky stránek, může MASka vypisovat vlastní výzvy, do kterých se hlásí místní žadatelé. „Žadatele z 16 obcí budou soutěžit pouze mezi sebou, ne s celou Českou republikou, jak je tomu ve výzvách napřímo", vysvětluje jednu z výhod MAS její manažerka Barbora Roušarová.
Další výhodou MASky je intenzivní podpora, kterou kancelář MAS poskytuje žadatelům. Pořádá semináře přímo v regionu, poskytuje osobní konzultace a zajistí pro své žadatele všechny nezbytné informace. “Bezplatné konzultace poskytujeme přímo v naší kanceláři, která se nachází na zámku v Brandýse nad Labem,“ říká Barbora Roušarová. „Žádost píšou žadatelé sami, ovšem v případě, že si nevědí rady, je nablízku pomoc,“ dodává.


Hodnocení projektu dělají zástupci členů MAS, tedy místní lidé, kteří znají místní potřeby,“ vysvětluje proces hodnocení Barbora Roušarová. „Jsme rádi, že se nám povedlo dotáhnout schválení strategie do konce, a vybojovali jsme tak peníze pro naše území. Jsou to peníze navíc, o které by region bez Místní akční skupiny přišel,“ doplňuje na závěr.
Žadatelé, kteří mají zájem o podrobnější informace z MASky, mohou už nyní využít osobní konzultace v kanceláři MAS. Další informace budou postupně přibývat na našem webu. Těšit se můžete i na informační semináře. Ve středním Polabí bude zkrátka o něco živěji než běžně.

Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates