Pro všechny vlastníky obytných domů připravilo MŽP dotační program Dešťovka. Cílem je motivovat občany k efektivnímu a udržitelnému hospodaření s vodou v domácnostech. Pořídit zahradní nádrže na dešťovou vodu v suchem postižených oblastech nebo systém na splachování záchodu využívající již jednou použitou vodu z umyvadla či pračky budou moci domácnosti s dotací až 50 procent. Příjem žádostí začíná 29. května, rozdělovat se bude 100 milionů korun.
„V minulých letech zažila Česká republika během letních měsíců velká sucha, která se velice negativně promítla do stavu podzemních a povrchových vod. Všichni na vlastní kůži pociťujeme, že vodní blahobyt již skončil a je potřeba začít vodu využívat daleko efektivněji. Chytré hospodaření se srážkovými, ale i odpadními vodami je běžným standardem v západních zemích a naším cílem je zavést tento standard i do českých domácností. I proto jsme pro občany připravili pilotní program, který by je měl motivovat, aby chytali dešťovou vodu a tu pak využívali na zálivku zahrady nebo jako vodu užitkovou. Podpoříme pořízení zahradní nádrže, ale i důmyslnější systémy na recyklaci odpadní vody z mytí, sprchování a její opětovné použití například na splachování toalety,“ říká k Dešťovce ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun v závislosti na pořízené technologii, jedná se o takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá dotace 3500 Kč za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže však musí být 2 m3. Maximálně může dotace pokrýt 50 procent způsobilých výdajů, mezi které je možné zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. U projektů zaměřených na přečištění odpadních vod je součástí dotace i úhrada nákladů na projektovou dokumentaci ve výši 10 tisíc korun,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, podle kterého bude administrace a podávání žádostí v Dešťovce obdobné jako v programu Nová zelená úsporám.
Nejjednodušší systém, který bude dotován fixní částkou 20 tisíc korun (plus dotací dle velikosti nádrže), je systém využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady. V jeho případě srážková voda zachycená například na střeše je přes filtrační zařízení akumulována v podzemní nádrži s přepadem do vsakovacího zařízení.
Své žádosti mohou zájemci o dotace elektronicky podávat od 29. května až do vyčerpání stomilionové alokace, která byla vyčleněna z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Aplikace pro elektronický příjem žádostí a další podrobné informace o programu budou pro žadatele k dispozici na webových stránkách programu Dešťovka.
Zdroj článku: www.mzp.cz/cz/news_170427_Destovka
více o dotaci: www.dotacedestovka.cz