Do 25. 10. 2016 do 12:00 hodin je možné podávát za neziskovou organizaci žádost o dotaci na ministerstvo životního prostředí. Projekty na rok 2017 musí být proúčtovány do 31. 12. 2018. Výše podpory je maximálně 70%, minimální částka žádosti je stanovena na 30.000 Kč, nejvýše pak můžete žádost napsat na 200.000 Kč.
Podporované oblasti:
Aktivita Hlavních oblastí „Ochrana přírody a biologické rozmanitosti“
1 – Zvláště chráněné a vzácné druhy rostlin a živočichů - managementová podpora a monitoring zvláště chráněných rostlin a živočichů na lokalitách v urbanizovaném prostředí; - managementová podpora a monitoring zvláště chráněných živočichů a rostlin na mokřadních lokalitách mimo zvláště chráněná území; - managementová podpora a monitoring zvláště chráněných rostlin a živočichů na zemědělsky využívaných lokalitách; - propojování praktických managementových programů s EVVO.
2 – Biotopy botanicky a zoologicky cenné lokality a přírodě blízká společenstva mimo zvláště chráněná území - management cenných biotopů, prioritně písčin, stepních lokalit, slanisek a podmáčených luk;
3 – Udržitelný rozvoj krajiny (obnova krajiny, zachování krajinného rázu) - péče a obnova remízků a dalších drobných krajinných prvků (revitalizace keřových formací, sadů, úvozových cest, polních cest, stromořadí, aj.).
4 – Ochrana geologického dědictví - vyhledávání a dokumentace geologicky významných lokalit mimo zvláště chráněná území; péče o geologicky významné lokality (odstraňování náletových dřevin atp.); - podpora kandidátských národních geoparků na území ČR (nikoli stávajících), příprava nominační dokumentace a podmínek pro vznik geoparku.
5 – Environmentálně šetrný turistický ruch mimo CHKO a NP - podpora a propagace environmentálně šetrné turistiky (nikoli realizace naučných stezek); - inovativní prvky environmentální interpretace.
Aktivita Hlavních oblastí Životní prostředí a vlivy na lidské zdraví
6 – Chemické a zdraví škodlivé látky
7 – Kvalita a ochrana vod
8 – Kvalita a ochrana ovzduší
9 – Odpady - aktivity zaměřené na minimalizaci produkce odpadů; - aktivity zaměřené na znovuvyužití odpadů; - aktivity zaměřené na minimalizaci produkce odpadů a předcházení jejich vzniku; - výuka a osvěta v uvedených oblastech s využitím ilustrativních a atraktivních ICT nástrojů (webové a mobilní aplikace), publikace, filmy, atraktivní vizualizace, simulační hry apod; - poskytování informací a poradenství v uvedených oblastech; - vydávání odborných periodických i neperiodických publikací.
10 – Hluk
Podporované aktivity pro témata 6-10: - vzdělávání, výchova a osvěta zaměřené na výše uvedené tematické okruhy; - poskytování informací a poradenství; - vydávání publikací a tematických příloh periodik se zaměřením na výše uvedené tematické okruhy; - monitoring starých ekologických zátěží; - chemické a zdraví škodlivé látky a prevence závažných havárií.
Aktivita Hlavních oblastí Adaptace na klimatickou změnu
11 – Adaptační opatření na změnu klimatu na místní i národní úrovni- informační aktivity k adaptačním a mitigačním opatřením pro města a obce; - poradenství pro města a obce v oblasti adaptace na klimatickou změnu; - vzdělávání veřejné správy v problematice změny klimatu ve specifických agendách týkajících se zavádění vhodných adaptačních a mitigačních opatření; - vzdělávací akce a poradenství zaměřené na pochopení příčin a projevů změny klimatu, mitigační a adaptační opatření včetně vydávání výukových materiálů pro tyto vzdělávací akce; - informační akce zaměřené především na mládež o tématech klimatické změny.
12 – Zavádění environmentálně odpovědné spotřeby na komunální úrovni
13 – Udržitelná energetika – energetické úspory, zvyšování energetické efektivnosti
14 – Udržitelná doprava
Podporované aktivity pro témata 12-14: - aktivity zaměřené na úspory vody a energií v domácnostech; - podpora a osvěta v oblasti environmentálně šetrných produktů a místních produktů; - aktivity zaměřené na propagaci udržitelného rozvoje měst, Smart Cities, Paktu starostů a primátorů; - aktivity zaměřené na propagaci mj. na alternativních pohonů v dopravě, nemotorové dopravy, sdílení kol/aut a pěší mobility; - výuka a osvěta v uvedených oblastech s využitím ilustrativních a atraktivních ICT nástrojů (webové a mobilní aplikace), publikace, filmy, atraktivní vizualizace, simulační hry apod; - poskytování informací a poradenství v uvedených oblastech; - vydávání odborných periodických i neperiodických publikací.
Aktivita hlavních oblastí Inovativní prvky environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty
15 – Inovativní programy EVVO pro děti a mládež - tvorba, pilotní ověření a evaluace nových školních a mimoškolních výukových programů zaměřených na ekologický provoz škol a domácnosti, environmentálně odpovědné jednání a praktickou ochranu životního prostředí s výjimkou pobytových programů (novost postupů musí být podrobně v popisu projektu podrobně vysvětlena); - tvorba, pilotní ověření a evaluace nových venkovních programů zaměřených na přímý kontakt dětí s přírodou s výjimkou pobytových programů
16 – Podpora propojování EVVO se sociální oblastí - specializované programy EVVO pro seniory, zdravotně postižené a sociálně či jinak znevýhodněné cílové skupiny; - realizace specializovaných programů EVVO ve spolupráci s NNO, státními organizacemi a místními iniciativami působícími ve zdravotní a sociální oblasti.
Důležité podmínky a omezení:
Předkládaný projekt musí být žadatelem jednoznačně zařazen pouze do jednoho tématu zvoleného podle hlavního cíle projektu.
Každá organizace se samostatnou právní subjektivitou může předložit maximálně 3 projekty celkem.