Vznik a provoz dětských klubů
Operační program Zaměstnanost v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vypíše jako jednu z prvních výzev pro období 2014 – 2020 výzvu na vznik a provoz dětských klubů při ZŠ, družinách, při NNO – v srpnu 2015. Cílem je zvýšit uplatnitelnost rodičů na trhu práce a to především rodičů dětí mladšího školního věku (1.stupeň).
Aktivity projektů mohou být:
Dohlídání děti po ukončení školy. Může se jednat i o převody, převozy dětí do klubů (například ve vzdálených lokalitách), převod dětí na kroužky, prodloužení hlídání u stávajících družin do večerních časů např. dohlídání do 19:00 hod., vytvoření prostor a zajištění provozu klubu pro hlídání dětí při nedostatečné kapacitě družin ve městě, příměstské tábory, apod.
Žadatelem o podporu mohou být:
- MŠ, ZŠ, obec – výše spolufinancování projektu 5%
- NNO v území – 0% spolufinancování projektu
- Další typ organizací dle pravidel spolufinancování.
Celková částka pro realizaci projektu a délka projektu:
- Finanční podpora až do výše 6 mil. Kč, financování zálohovými platbami
- Délka trvání projektu: 3 roky realizace, uznatelné výdaje mohou být již od data vyhlášení výzvy (08/2015). Výsledky žádostí budou zveřejněny v říjnu/listopadu 2014.
- Alokace počítá s podporou stovek projektů v ČR.
- ZŠ, obce nebudou zakládat veřejnou podporu (VP). Podali jsme dotaz na právníky MPSV, jestli nebude čerpána veřejná podpora v rámci provozu klubů při NNO (ta je nesmí přesáhnout 200 000 EUR za tři roky a sčítají se všechny projekty s režimem VP)
- Prostředky budou i na pronájem prostor, jejich vybavení pomůckami, mzdy pečovatelek. Může se jednat i o zapojení NNO, s kterými se ZŠ nebo obce spojí a příp. i služby od NNO nakoupí. Žadatelem může být obec, ZŠ, NNO. Zároveň mohou být žadatelem i sami příspěvkové organizace nebo NNO.
- Změny oproti předchozím projektům: 25% z dotace nepřímé náklady (NN), manažer/adm.asistentka budou financováni z NN, forma plateb zálohová.
Vyšší pravděpodobnost podpory a bodového zvýhodnění získají projekty, které:
Mají zpracovanou analýzu kapacit družin, ZŠ, MŠ a počtu dětí, která nemohou navštěvovat z důvodu kapacity družiny. Zdůvodnění může být dle realizovaných projektů, statistik, proběhlých dotazníkových šetření, strategického plánu rozvoje obce, analýz v rámci SCLLD, apod.
Projekty s partnerstvím s obcí, MŠ, ZŠ - poskytnutí prostor, zajištění informací o projektu pro rodiče, publicita v regionálních mediích,...
Monitorovací listy: u rodičů je nutné zjišťovat tzv. Monitorovacích listů ekonomické postavení (zaměstnaný, ÚP, RD, apod.), adresu trvalého bydliště, RČ, nejvyšší dosažené vzdělání, a další údaje, dle pokynů od řídícího orgánu). Dále je nutné znát zdrav.stav dětí a uzavřít smlouvu o zajištění hlídání mezi zákonným zástupcem a zřizovatelem.
Elektronicky: veškerá komunikace s ESF bude probíhat přes mon.systém MS2014+ a v elektronické formě, nebudou se předkládat tištěné průběžné zprávy o realizaci projektu.
Hygienické podmínky: zatím nejsou pevně stanoveny hygienické podmínky provozu (jedná se o starší děti a bude se řešit ekon.výhodnost pronajatých prostor) – podala jsem dotaz na MPSV k upřesnění.
Předpokládá se max. 15 dětí na jednu pečovatelku při hlídání.
Ke stažení:
Záměr výzvy podpora služeb a péče o dítě
Podklad je zpracován MAS Střední Polabí, z.s. a to z informací získaných ze Zahajovací konference k OP Zaměstnanost a na základě konzultací se zaměstnanci řídícího orgánu MPSV,
Barbora Roušarová – koordinátorka MAS Střední Polabí, z.s.
Mobil: 774 842 464, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.