Kontaky-modul

I když to tak podle počasí nevypadá, přišly svátky jara - velikonoce, v článku vám přiblížíme něco o nadcházejících dnech a podíváme se na velikonoční akce v našem regionu. Dnes, tedy na Zelený čtvrtek by měl každý člověk sníst něco zeleného (a nemusí to být zelené pivo) v dřívějších dobách hospodyňky vařily polévky, do kterých přidávaly zelené jarní bylinky, které už stačily vyrůst ze země. Jedna z pranostik na zelený čtvrtek říká : "Je-li zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

 kure

Na Velký pátek hlavně neuklízejte – křesťanský svět chápe tento den jako den bolesti a smutku, v tento den byl ukřižován Ježíš Kristus.  V dřívějších dobách se nesmělo pracovat v sadech a na polích a nesmělo se tento den prát prádlo. Věřilo se, že tento den má voda léčivou moc, že dokáže léčit choroby očí a kůže. Držel se také přísný půst, nevařilo se a nejedlo maso. A pranostiky na tento den? Když pršelo, znamenalo to podle pranostik příznivý rok a rozmnožení statků, když hřmělo, znamenalo to, že bude dobrá úroda.

Proč se sobotě říká Bílá sobota se dnes můžeme už jen dohadovat. Hospodyňky si na Bílou sobotu kupovaly nová košťata, kterými pak vyčistily celé obydlí. Třáslo se ovocnými stromy, aby daly co nejlepší úrodu. Pranostika na tento den říká: „Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.

Boží hod velikonoční - neděle. Symboly dnešních velikonoc všichni známe, z těch dřívějších jsme vybrali:

- Pečou se velikonoční beránci.

- Světily se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chleba a víno). Každá návštěva z něj pak dostala kousek.

- Kus svěceného jídla se daroval poli, zahradě a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

Co se traduje: „Kdo o Božím hodu velikonočním jedl posvěceného beránka, pomohlo mu to pak nalézt ztracenou cestu v lesích.

Velikonoční pondělí je nejvýznamnější den velikonočního cyklu. Toho dne chlapci chodí s pomlázkami za děvčaty a ženami, šlehají je a dostávají za to od nich malovaná vajíčka, stuhy, dárečky i alkohol. Dříve chlapci na děvčata často číhali ráno, když šla do kostela. Odpoledne děti za vsí hrály různé hry o vajíčka a večer se mládež veselila při muzice v hospodě.

 

V našem regionu začaly velikonoce ještě dříve než na Zelený čtvrtek – už od 14 března se můžete přijet podívat do skanzenu v Přerově nad Labem na tradiční jarní výstavu Jaro na vsi. Rozsáhlá jarní výstava připomene ve všech sedmi zpřístupněných chalupách různé staré zvyky a obyčeje, které po celé jaro provázely život venkovského lidu ve středním Polabí. Začíná zabíjačkou a „šplochanem“ (zvláštní krajovou zábavou) a pokračuje průvodem na konci masopustu, potom následuje čtyřicetidenní předvelikonoční postní období se šesti postními nedělemi, provázenými mimo jiné vynášením smrtky, chozením s lítem či přípravou na „pašijový týden“. Ten vrcholí Božím hodem velikonočním a pondělím velikonočním s pomlázkou. K pomlázce se vztahuje i velká výstava kraslic a velikonočních dekorací ve výstavních prostorách bednárny. V dolní části muzea v přírodě pokračuje výstava „Jaro na vsi“ svatovojtěšskou poutí, zábavou mládeže kolem májů a končí svátkem sv. Jana Křtitele, spojeným s lidovým léčitelstvím.

Více informací naleznete v článku Polabského muzea: http://www.polabskemuzeum.cz/index.php?option=com_eventlist&view=details&id=251%3Ajaro-na-vsi-tradini-velikononi-vystava&Itemid=113&Itemid=26

28. března se v Nehvizdech konal Velikonoční jarmark -  od desáté hodiny od rána v Klubu 100 jste mohli plést pomlázku, soutěžit, podívat se na ukázky tradičních řemesel, koupit si výrobky od dětí z místní MŠ, anebo si dát prostě něco dobrého k jídlu včetně kapra nebo pstruha.  Fotografie z akce naleznete na: http://www.nehvizdy.cz/foto1421.htm

Ani brandýská Kočárovna nezůstala pozadu a tak od 1. do  19 dubna se můžete jít podívat na velikonoční výstavu mechanických hraček, souběžne s touto výstavou tu probíhá i výstava PEXESA ze soukromé sbírky místní sběratelky.

 

Velikonoční řehtání  od 2.4. do 4.4.2015se Zápskými Patrioty

Pro ty z Vás, kteří si nepamatujete či již tuto tradici neznáte, krátké připomenutí:

Jde o velikonoční obchůzku obcí s hlučícími nástroji ( řehtačky, hrkačky, trakaře), kdy zvuk těchto nástrojů nahrazuje bití zvonů, které „odletěli do Říma. Zvony znějí naposledy ve čtvrtek před Velkým pátkem, pak umlknou až do Bílé soboty. A právě v těchto dnech se řehtá.

Jak probíhá řehtání:  SRAZ NA NÁVSI v Zápech ( možno i v doprovodu rodičů)

Ve čtvrtek  2.4.2015 ve  12.00 hod a v 18.00 hod

V pátek      3.4.2014 v 7.00 hod, ve 12.00 hod a v 18.00 hod

V sobotu    4.4.2015 v 7.00 hod, od 10 hod vyřehtávání  ( pochůzka dům od domu, vybírání vajíček , sladkostí a drobných peněz pro koledníky).

Více k akci na: http://www.zapy.cz/cz/novinky.html?id=70

 

3. dubna od 14:30 - 17:00 v domě s pečovatelskou službou ve Staré Boleslavi se koná akce nazvaná jednoduše Velikonoce,  která bude spojena s prodejem uzených výrobků a velikonočního pečiva.

A pokud máte stále hlad anebo i chuť, v sobotu 4. dubna se v Čelákovicích koná akce Veselé Velikonoce a to přímo na náměstí 5. Května. Na velikonočním farmářském trhu budou k dostání jistě ty nejlepší pochoutky od místních farmářů a mimo to je k akci připraven i kulturní program.

Více o akci http://www.celakovice.cz/redakce/index.php?detail=1747&subakce=events&lanG=cs&xuser=

 

Pokud i vy víte o nějaké zajímavé akci, které se koná ať už na velikonoce nebo jindy, napište nám na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  a vaši akci rádi zveřejníme.

Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates