Kontaky-modul

TZ – Novinky z Domácího hospice Nablízku                                                                                               


Ultramaraton pro hospic

V sobotu 11. srpna vyběhne pětinásobný otec Michal Misler ze středočeských Milovic na zatím svůj nejdelší ultramaraton – „The Wall Race“ (Běh podél Berlínské zdi).
Spolu se stovkami běžců z celého světa si hodlá na trase sto mil (161km) nejen připomenout oběti, které padly v letech 1961 – 1989 na hranici mezi někdejším východním a západním Berlínem. Zároveň hodlá Michal „vyběhat“ peníze na provoz Domácího hospice Nablízku, který doprovází nevyléčitelně nemocné pacienty, aby mohli dožít doma, mezi svými blízkými.

On sám začal běhat před několika lety, krátce poté, co se léčil se zhoubným nádorem. Když po operaci, ozařování a půlročním „výpadku“ z pracovního procesu končil léčbu v lázních, lékař mu doporučil, aby si vybral nějaký aktivní odpočinek. Tehdy začal běhat. „Nikdy před tím jsem netušil, jak je běhání snadné. Kdekdo poměrně rychle uběhne 10 km, i když začíná z nuly a nedokáže si představit běžet více jak 100 metrů. Je to udivující, co běžný člověk může zvládnout,“ říká Michal Misler, který postupně zdolal půlmaratón, maraton, a poměrně nedávno i sto kilometrů v horském terénu. Teď ho čeká zatím nejdelší trasa jeho života: 161 kilometrů v místech, kde stávala pověstná zeď, rozdělující Berlín na „východní“ a „západní“.

„Rád bych, kdybychom společně vybrali 1 Kč na každý metr utrpení, které mě při tomto proběhnutí nejspíš nemine.  Věřím, že vybrané peníze najdou svůj cíl v Domácím hospici Nablízku. Poběžím dálku, abych pomohl lidem Nablízku,“ říká ve své výzvě na www.behyprohospice.cz. Cílem je tedy vybrat 161 tisíc korun. Jestli se to podaří, ukáže teprve čas – a štědří dárci. Michal se usmívá, že když objevil stránky Běhů pro hospice, sledoval, jaké výzvy tam lidé dávají. „Sto mil tam ještě nikdo neměl, tak jsem to tam připsal,“ říká s úsměvem. Na trať spolu s ním vyběhne okolo čtyř stovek dobrodruhů z různých koutů světa. On sám má v plánu mít s sebou „doprovod“ – dva lidi na kolech, kteří podle pravidel mohou jet s ním, a kteří mu mohou poskytnout potřebné zázemí nebo například dodat určitý typ potraviny, který mu udělá dobře. Pokud vše dobře dopadne, do cíle dorazí v neděli velmi brzy ráno.Rozhovor s jednou ze zakladatelek Domácího hospice Nablízku Bohumilou Urbanovou

Domácí Hospic Nablízku je poměrně mladá a malá organizace, ale dělá velké věci. Pomáhá lidem v posledních dnech a týdnech života, aby mohli dožít doma, mezi svými blízkými. Nabízí zdravotnickou, ale i psychosociální pomoc. Nejen umírajícím lidem, ale celým rodinám. Bez jakéhokoliv příspěvku od státu. Částka 161 tisíc korun, kterou hodlá Michal Misler vyběhat, je proto v jejich rozpočtu velmi významná.

Co jste na to říkala, když Michal Misler přišel s nápadem, že uskuteční tenhle běh?

Velice jsme uvítali Michalovu výzvu získat finanční prostředky pro náš hospic a to zvláště tímto nevšedním výkonem – Během na 100 mil tj 161 km, k tomu už musí být potřebná dávka odvahy a něco natrénováno! Výzvy, které vyhlašují sportovci a i další podporovatelé pomáhají nejen získat prostředky na konkrétní projekt nebo provoz organizace, ale i zviditelnit hospic  - mezi dárci, ale také zvýšit povědomí u lidí žijících v našem regionu, že je zde služba domácího hospice, která podporuje nevyléčitelně nemocného a jeho pečující rodinu, aby jejich blízký mohl zůstat doma až do posledního okamžiku.

On takhle "vyběhává" peníze pro váš hospic už déle - letos na podzim už potřetí bude organizovat v Milovicích a okolí Běh pro hospic…
Náš hospic byl na začátku své činnosti, když za námi přišel Michal a mluvil o myšlence uspořádat běh pro náš hospic v Milovicích. Na podzim roku 2016 zorganizoval nultý ročník, na který přišlo přes 100 účastníků z Milovic, Lysé a okolí. V minulém roce 2017 jich už bylo 220. Letos se očekává dokonce kolem 300 závodníků. Náš hospicový tým se snaží

každý rok zapojit do příprav závodu, pak přímo na místě pomáháme s našimi hospicovými dobrovolníky se vším, co je potřeba - příprava občerstvení, na registraci, v cíli a při předávání odměn ad. V místě konání závodu panuje vždy dobrá nálada. Lidé jsou rádi, že si nejen dobře zasportují a ještě můžou pomoci. Příjemnou atmosféru umocňuje i pěkné zázemí areálu Církve bratrské a možnost setkání s přáteli a sousedy z Milovic, Lysé a okolí.

Kolik jste za ty dva běhy vybrali peněz?
Za rok 2017 se vybralo 47 524 Kč.  Za rok 2016 19138 Kč.

Michal je vlastně takový váš běžecký mecenáš, že?:-)
Ano, to opravdu je a jsme za to rádi, že běhání ho baví a ještě jím pomáhá.

Kolik už jste doprovodili klientů?
Doprovodili jsme od počátku naší činnosti přes 50 umírajících a podpořili jejich pečující rodiny v těch nejtěžších chvílích života.

Kolik teď máte klientů?
Naše současná kapacita jsou 3 nevyléčitelně nemocní klienti v závěru života. Zajišťujeme rodinám pohotovost 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Mění se/zvyšuje se zájem o vaše služby?
Zájem o naše služby roste. Jsme rádi, že jsou rodiny, které často přes velké překážky chtějí doprovodit svého blízkého doma až do poslední chvíle. Často se jim podaří prožít vzácný čas potřebný ke smíření, rozloučení a vzájemné blízkosti.


Co vám chybí, co potřebujete nejvíc? Jak mohou lidé pomoct
Bohužel není stále vyřešeno financování domácí hospicové péče ze strany pojišťoven a státu. Potýkáme se s finanční nejistotou, jestli budeme mít finance na další rok provozu. Jsme proto zcela odkázáni na dary od individuálních dárců, firem, nadací, příspěvků od měst a obcí.
Velkou pomocí našemu hospici je podpora formou pravidelného daru i malá pravidelná částka je pro nás významná, když víme, že s ní můžeme počítat. Další významnou podporou je organizace benefičních akcí (koncertu, divadla, plesu, sportovní akce ad.) ve prospěch naší organizace. Soukromé firmy nám můžou pomoci jak finančním, ale také věcným darem. (vybavení nových prostor, kancelářské potřeby, pohonné hmoty do aut, kterými jezdí naše sestřičky nebo poskytnutí pronájmu vozidla).

Sháníme také další zdravotní sestry, které by nám v naší službě pomáhaly a fundraisera, který by nám pomáhal získávat finanční prostředky na naši činnost. Koncem léta se budeme stěhovat do nových prostorů v Lysé na náměstí, kde bychom rádi také otevřeli charitativní obchůdek, kde chceme nabídnout lidem výrobky našich dobrovolníků a tak získávat další finanční prostředky na naši činnost.

Pro případné další dotazy a rozhovory kontaktujte:

Bc. Bohumila Urbanová, ředitelka, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  tel: 605 260 214

Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates